streda 7. apríla 2010

Kôrnatcovité plazy
(Helodermáta)
Výskyt

Heloderma, jediný rod čeľade Helodermáta, sa skladá z jedovatých jašteríc žijúcich na juhozápade USA, Mexika a na ďalekom juhu (Guatemala). Zahŕňa dva samostatné druhy so šiestimi poddruhmi.

Tvar a povrch tela

Helodermáta, alebo aj vrúbkované jašterice, sú veľké, pomaly sa pohybujúce plazy, ktoré dávajú prednosť plovyprahnutým prostrediam. Chvost je krátky a slúži ako orgán na ukladanie tukov. Sú pokryté malými šupinami a obidva druhy sú tmavej farby.

Jedovaté jašterice ??

Sú to jedovaté plazy, ale na rozdiel od hadov, sú jedové žľazy umiestnené v dolnej čeľusti a nemôžu byť vysunuté pod tlakom. Jed sa zvyčajne používa len v oblasti obrany, lebo jašterica sa musí poriadne zahryznúť do svojej obete, aby sa jej dostal jed do tela.

Potrava

Vrúbkované jašterice sú mäsožravé plazy, lovia hlodavce a iných malých cicavcov, ale živia sa i vajcami vtákov a plazov.

Pôvod

Členov rodu možno vystopovať až do obdobia kriedy a vzhľadom k tomu, že zostali relatívne morfologicky nezmenené, sú občas považované za živé fosílie. Hoci sa podobajú na jašterice z Afriky, Ázie a Austrálie, geografické oddelenie a unikátne vlastnosti z nich robia samostatný rod.
Typový druh je Heloderma horridum, ktorý bol prvýkrát opísaný Arendom Weigmanom v roku 1829. Meno Heloderma je zo starogréčtiny a znamená „ozdobený kožou“.

 

Predstavitelia 

Heloderma horridum (vrúbkovaná jašterica):

Heloderma horridum horridum (mexická vrúbkovaná jašterica) 

Heloderma horridum Alvarez (čierna vrúbkovaná jašterica) 

Heloderma suspectum  alebo aj Gila monster : 

 



http://www.youtube.com/watch?v=JI2Tmi6z63U&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3LiQIo7_064&feature=related

Heloderma suspectum suspectum (sieťovaná Gila monster)

Heloderma suspectum cinctum (pruhovaná Gila monster)