streda 7. apríla 2010

Kôrnatcovité plazy
(Helodermáta)
Výskyt

Heloderma, jediný rod čeľade Helodermáta, sa skladá z jedovatých jašteríc žijúcich na juhozápade USA, Mexika a na ďalekom juhu (Guatemala). Zahŕňa dva samostatné druhy so šiestimi poddruhmi.

Tvar a povrch tela

Helodermáta, alebo aj vrúbkované jašterice, sú veľké, pomaly sa pohybujúce plazy, ktoré dávajú prednosť plovyprahnutým prostrediam. Chvost je krátky a slúži ako orgán na ukladanie tukov. Sú pokryté malými šupinami a obidva druhy sú tmavej farby.

Jedovaté jašterice ??

Sú to jedovaté plazy, ale na rozdiel od hadov, sú jedové žľazy umiestnené v dolnej čeľusti a nemôžu byť vysunuté pod tlakom. Jed sa zvyčajne používa len v oblasti obrany, lebo jašterica sa musí poriadne zahryznúť do svojej obete, aby sa jej dostal jed do tela.

Potrava

Vrúbkované jašterice sú mäsožravé plazy, lovia hlodavce a iných malých cicavcov, ale živia sa i vajcami vtákov a plazov.

Pôvod

Členov rodu možno vystopovať až do obdobia kriedy a vzhľadom k tomu, že zostali relatívne morfologicky nezmenené, sú občas považované za živé fosílie. Hoci sa podobajú na jašterice z Afriky, Ázie a Austrálie, geografické oddelenie a unikátne vlastnosti z nich robia samostatný rod.
Typový druh je Heloderma horridum, ktorý bol prvýkrát opísaný Arendom Weigmanom v roku 1829. Meno Heloderma je zo starogréčtiny a znamená „ozdobený kožou“.

 

Predstavitelia 

Heloderma horridum (vrúbkovaná jašterica):

Heloderma horridum horridum (mexická vrúbkovaná jašterica) 

Heloderma horridum Alvarez (čierna vrúbkovaná jašterica) 

Heloderma suspectum  alebo aj Gila monster : 

 



http://www.youtube.com/watch?v=JI2Tmi6z63U&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3LiQIo7_064&feature=related

Heloderma suspectum suspectum (sieťovaná Gila monster)

Heloderma suspectum cinctum (pruhovaná Gila monster)

2 komentáre:

  1. Skús to trochu sprehľadniť. Každý odstavec nemusí začínať slovom Helodermáta :-) Nazvi odstavček podľa toho, čo sa v ňom píše, aby každý kto bude blog čítať, hneď vedel nájsť čo ho zaujíma. Napr:
    Výskyt
    Tvar tela
    Potrava
    Jedovatosť ... atď. Obrázky by mohli byť aj vo forme obrázkovej galérie. Dá sa vložiť ako Gadget (Picassa)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem za opravu, takto je to oveľa prehľadnejšie. Ak by si chcel stiahnuť video z YouTube, odporúčam ti pridať si vo Firefoxe doplnok DownloadHelper. Ja ho používam už dávno a funguje parádne. Keď si spustíš na nete nejké video (nemusí to byť len na TouTube), tak sa ti začne točiť malá animovaná ikonka na paneli nástrojov. Stačí na ňu kliknúť, vybrať si video a dať ho uložiť.

    OdpovedaťOdstrániť